22 Şubat 2008 Cuma

GÜNLÜĞÜM TORTUMKALE TANITIMINA DEVAM

Daha önce günlüğüm sayfasında anlattıklarıma ek olarak yeni bilgiler yazmaya
çalışacağım.Bu köy çevrenin en eski ilk okuluna sahip olduğundan ,çevre köy çocuklarıda ilköğrenimlerini bu şirin köyde yapmıştırlar.
Bu köyden Prof, memur , mühendis ,öğretim görevlisi,Öğretmen,Polis,Subay,Ast ,subay,Doktor,Kaymakam,Vali yardımcısı ve daha nice meslek mensubu kişiler yetişmiştir.
Fakat ne gariptirki günümüzde köyümün okulu yüzüne bakılamayacak ve içine girilemeyecek durumdadır.Bu durumu o köyde görev yapmış bir şerefli Türk Öğretmeni olarak protesto ediyorum.
Günün şartlarına göre köyde öğrenci sayısı azaldığından taşımalı eğitime geçilmiş olabilir, bu durum okulun sahipsiz ve bakımsız bırakılmasına sebep olamaz.
Bir yaz tatilinde köye gittiğimde durumu köyün Muhtarı Bilen Tosun'a ilettim.İkinci bir defa gittiğimde ise daha kötü bir halde gördüm insanın bu durum karşısında üzülmemesi mümkün deyil.Halbuki bu okul binası bakımı yapılıp,Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alınarak köyün sosyal faaliyetleri için kullanılabilir.Bugün köyün nüfusu 320kişi gözüküyor bu sayıya şehirlere göç edenler dahil mi bilemem.Daha önceleri ağır koşullarda çiftçilik yapılırdı
şimdi o işlerle uğraşan yok ,ufak tefek uğraşanlarda emeklerinin karşılığını alamıyorlar.
Dedim ya bahçe ,sebze ziraati yapılıyor insanlar bu ürettiklerini pazarlayamıyorlar.
Halbuki köyün tarla, bahçe ürünleri ve hayvan ürünlerinin hepsi organiktir.Bu ürünlerden bal,dut pekmezi,pestil ve narenciye ,zeytin dışında tüm meyveler köyde bol miktarda bulunur.
2007 Yılı ekim ayında gittiğimde köyde seracılığa başlandığını gördüm.Ayrıca köy yamaçlarına orman işbirliği
ile ağaçlandırma çalışması yapıldığına şahit oldum ayrıca köyün yolu asfaltlanmış ve yakın köy tepesine kurulan bir baz istasyonu ceptelefonu görüşmelerini başlatmış bu da sevindirici gelişme sayılabilir.
Yapılan bu yeniliklerden dolayı köyün internet sayfası aracılığı ile emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Hiç yorum yok: