8 Aralık 2009 Salı

YOL HARİTASI

Yılmaz ÖZDİL
8 Aralık 2009


yozdil@hurriyet.com.tr

“Tarihi fırsat var...”
Hayırdır inşallah?
“Analar ağlamasın...”
İnşallah.
“Açılım başlatıyoruz...”
Bismillah.
“Bedeli ne olursa olsunnn...”
Ya Allah!
“Altından kalkabilecek misin...”
Evelallah.
“PKK’lılar geldi, havai fişek filan...”
Maşallah.
“Avrupa’dakiler de gelsin...”
Allah Allah Allah...
“Avrupa’dakileri sokmayın içeri...”
Allah Allah?
“Apo paşa olsun...”
Hasbinallah.
“Apo odasını beğenmedi...”
Fesüphanallah.
“Her tarafa molotof atıyorlar...”
İllallah.
“Bölünüyor muyuz nedir...”
Maazallah.
“Başbakan Obama’ya gidiyor...”
Eyvallah.

*

sarpa sardı, açılım maçılım derken galiba DTP kapatılacak...”
Hay Allah!

*

Ve, kaçınılmaz olarak Tokat...
Allah rahmet eylesin.
Amin.
Yukarıdaki yazıyı Hürriyet Gazetesi yazarı sayın Yılmaz Özdil'in köşesinden alıntıladım.
Böyle ibretlik yazı yazan gazetecilerimiz ne yazık ki parmakla gösterilecek kadar az kaldı.
Günümüzde ne yazık ki özgürlük ,demokrasi adına cinayetler işleniyor bunlara da açılım diyorlar.Açılım nere biz nere ,ne oldu yani?.Herkes özgürce fikrini yayabiliyor mu?
Herkes özgürce birbirleriyle haberleşebiliyor mu?Her vatandaş ,Atasına ülkesine ,milletine  sahip çıkabiliyor mu?Çıkıyor diyorsanız yanılıyorsunuz zira karşı çıkanların hepsi ceza evinde.Koparılan yaygara türbana serbestlik,PKK liderine özgürlük,imamhatip okullarına ayrıcalık içindir.Karşı gelenler ulusalcı yada demokrasi düşmanı gibi lanse edilmektedirler.Epeyce de köşe yazarları ve ünüversite hocası akademisyen taraftarları var.Her televizyon açışımda bunların birkaçını görmezsem uykum kaçıyor.Aldıkları dolarlar karşılığı yazan ve konuşan bu zatları kime şikâyet edeceğimi bilmiyorum.En iyisi bu sayfayı ziyaret edenlerin haberi olsun.
Açlık ve sefaletin,işsizliğin,eşitsizliğin,terörün,yoksulluğun feodal yapının,ekonomik krizin olduğu yerde açılım beklemek biraz saflık oluyor gibi geliyor bana.Birileri Türk Milleti ile gırgır geçiyor.

Türban Kırgızistan'da yasaklandı...Yorum yok.....

Kırgızistan hükümeti önceki gün özel bir kararname çıkartarak, cumhuriyet çapında okullar dahil tüm devlet dairelerinde kadınların türban kullanmasını yasakladı.


Kırgızistan Eğitim Bakanı Damira Kudaybergenova:


"Kırgızistan medeni bir ülke. Dış merkezli radikal dini örgütler tarafından çocuklarımız üzerine yoğun baskı yapılmakta. Çocuklarımız çağdaş eğitimle türban arasında seçime zorlanmakta. Bizim ülkemiz için yaptığımız seçim ortadadır. Biz çağdaş eğitimi seçiyoruz" dedi.


Diğer eski Sovyet Cumhuriyetlerinde olduğu gibi Kırgızistan'da da 50-60 kadar Amerikalı "öğretmen" vardı, hepsinin diplomatik pasaportu vardı. Bu "öğretmenler' Kırgızistan'da "F-tipi" diye bilinen Fethullah okullarında çalışıyorlardı. Fethullah okulları kapatıldı. Bu casus öğretmenler sınır dışı edildi. Sonra Amerikan üssü kapatıldı. Ardından bu kabil uygulamaların geleceği bekleniyordu. Amerika'nın Kırgızistan'da sahneye koyduğu Turuncu Devrim, tıpkı bir bumerang ters tepti, döndü Amerika'yı vurdu.


Bir zamanlar Türkiye Cumhuriyeti' ni örnek alanlar, aradan geçen süreçte, örnek alınacak konuma geldiler…
"Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan,


halkını esir eden, içerdeki cephenin suskunluğudur."


Mustafa Kemal Atatürk